reklama

Bronzová expedice českých ringettek na mistrovství světa v Calgary

sdílejte tento článek

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
WhatsApp

sdílejte tento článek

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
WhatsApp

Když se v březnu rozhodlo, že mistrovství světa v ringettu pro rok 2023 bude pořádat kanadské Calgary, bylo pro naše české hráčky dost nejisté, zda se ho budou moct zúčastnit. Nejen, že je to dost nákladné, ale taky nehrál do karet počet hráček ze základního kádru, které mohly jet. Nakonec se vše povedlo.

Odlétat se mělo brzkého pátečního rána 27. 10. společností KLM a předpokládaný přílet do Calgary byl téhož dne kolem 15 hodiny. Sobota a neděle měly být dny pro klidnou aklimatizaci na časový posun a hlavně dny důležitých přípravných tréninků, pro doladění maličkostí, před startem důležitých zápasů turnaje, které startovaly už v pondělí. Co se ale nestalo? Ve čtvrtek 26. 10. kolem půlnoci nám přišlo oznámení o zrušení našeho letu z Amsterdamu do Calgary. Nastala panika. Dlouhé telefonáty co a jak. Společnost KLM jsme vůbec nezajímaly, bylo jim naprosto jedno, že letíme reprezentovat Českou zem a jediné řešení, které nabídli, bylo vrácení peněz za letenky. Po třech různých variantách o náhradních spojích to nakonec dopadlo odletem až v neděli.

To pro nás znamenalo přílet, rychlé přesunutí z letiště na hotel, kde se během tři čtvrtě hodiny upravit, zase se přesunout do autobusu a vyrazit do WinSport Arény na zahajovací ceremoniál. Po skončení ceremoniálu jsme hned odcestovaly zpátky na hotel a šly spát. Druhý den (pondělí) nás totiž čekaly hned dva ostré zápasy turnaje. Bez jakékoliv přípravy. První zápas byl velice vyrovnaný a nakonec nám utekl jen o kousek a nevedly jsme si v něm vůbec špatně. Druhý zápas jsme prohrály, ale praly jsme se opravdu statečně.

Druhý den byl také hrací, ale až v odpoledních hodinách. Využily jsme tedy dopoledního volna pro procházku centrem Calgary, kde hlavní bod našeho výletu byla Calgary Tower. Po návratu jsme se naobědvaly a vyrazily na zimní stadion, kde nás čekal další ostrý duel proti favoritkám celého turnaje. Třetí den byl opět hrací. Tento zápas byl historicky první, pro našeho nového týmového maskota Julinku a taky, že Julinka přinesla štěstí, podařilo se nám totiž porazit Švédský výběr. Zápas byl od začátku v naší kontrole. Byla, ale znát tíha doléhajícího stresu o udržení výsledku, protože Švédky začaly silně dorovnávat. Nakonec jsme, ale na ledě všechny nechaly srdíčko, a hrdě jsme zvládly vybojovat vítězný výsledek. Byl to pro nás úžasný zážitek a hlavně jsme si touto výhrou zajistily medaili.

Čtvrtý den jsme měly den volna, naplánovaly jsme si tedy výlet do Banff v Rocky Mountain. Celý den sněžilo a díky tomu jsme si mohly užít opravdovou krásu kanadského podnebí a nakupování suvenýrů.

Páteční den nás čekal nejdůležitější zápas. Bojovaly jsme o postup zlaté medaile, ačkoliv jsme do zápasu vkročily dobrou nohou, po druhé třetině jsme naše vedení ztratily a soupeřky si získávaly vetší a větší náskok. Po zápasovém hodnocení našich trenérek zaznělo, že na nás byl vidět tlak a nervozita z toho, že bychom to mohly i vyhrát, protože ještě nikdy v historii jsme tomu nebyly takhle blízko jako letos. Po tomto souboji jsme si teda potvrdily zisk bronzové medaile, za kterou jsme nesmírně šťastný, aneb jak se říká „bronz s příchutí zlata“ Víme, že to jde, budeme na sobě makat a dřít a věříme, že v příštím mistroství zase překonáme nový milník českého ringettu. My na to máme.

Sobotní den už panovala pohoda a společně jsme se všichni těšily na medailový ceremoniál, až tu placku konečně budeme mít na tom našem českém krku! Následovaly oslavy vybojovaného bronzu a přípravy na nedělní odlet domů.

No jenže to by to nebylo KLM, kdyby si pro nás nepřipravily další překvápko, a tím nemůže být nic jiného, než zrušený let. Opět posunutý o dva dny a co teď? Kam půjdeme bydlet? Najdeme si nový hotel, zůstaneme na tomto, nebo nějaký apartmán? No ten to také nakonec vyhrál. Přestěhovaly jsme se na vybraný apartmán a šly se projít Taradle – částí Alberty v Calgary. Druhý den nám opět zrušily let, takže jsme se rozhodly vyrazit na letiště a osobně řešit situaci, protože mobilní aplikace KLM absolutně nefunguje. Na letišti po dlouhé debatě nás rozdělily na dvě skupinky a každé skupince vytiskly letenky na jiný spoj, ve stejný den, ale zase o dva dny později, takže z neděle bylo úterý a z úterý najednou středa.

Následující den jsme se rozhodly jet do velkého nákupního centra. V obchodě jsme strávily celý den a k večeru vyrazily zase zpátky domů. Večery na této krásné vile jsme trávily hraním společenských her a sledováním netflixu. Věřím, že tyto zážitky náš tým jen stmelí. Nejdůležitější je tvořit dobrý tým!

Přišla středa, den D a opět zmatky. První skupina měla let, ale druhé skupině najednou let z aplikace zmizel. Kolem jedné hodiny jsme se vystěhovaly z vily a zamířily na letiště. Naštěstí jsme narazily na milý personál a vše se vyřešilo k zdárnému odletu domů. Nakonec jsme obě skupiny odletěly úplně jinými společnostmi, protože kdybychom měly spoléhat jen na KLM, nejspíš tam jsme do dnes.

Na závěr bychom jako tým chtěly poděkovat celému trenérskému týmu, a v neposlední řadě všem SPONZORŮM a fanouškům co nás na naší cestě podpořily a co nám fandily. DĚKUJEME! CZECH TEAM RINGETTE

Podpořte nás na naších sociálních sítích
Instragram: czechringette9551
Facebook: Český svaz Ringettu
Webové stránky kde se dočtete všechny informace ohledně ringettu: www.ringet.cz

Co je to Ringette..? Ringette je převážně ženský sport.

Jde o mladší příbuzného ledního hokeje, který vznikl v Kanadě v polovině šedesátých let.

Je to sport podobný lednímu hokeji, přesto je zcela jiný. Mezi společné rysy patří rozhodně led, počet hráčů a některé části výstroje. Rozdíl je ve vybavení – ringette se nehraje s pukem, ale s gumovým kroužkem o vnitřním průměru 11cm a vnějším 16,5 cm a místo hokejky je tzv. ringetka/hůl, která připomíná hokejku bez čepele. Největší rozdíl je v uzpůsobení čar na ledové ploše a s tím se váže i rozdíl v pravidlech.

V ringettu platí úplný zákaz hry tělem. Oproti hokeji, kde modré čáry slouží jako zákaz vjezdu hráče bez puku, v ringettu toto pravidlo neplatí, ba naopak – přes modrou čáru hráč nesmí projet za držení ringo kroužku, vždy musí přes modrou čáru nahrát. To napovídá tomu, že hra bude celkově rychlejší a dynamičtější, protože hráči musí dobře umět číst hru, aby si zvládly načasovat vjezd do obou pásem pro nahrávku. Navíc zde platí pravidlo 30 vteřin. To znamená, že po získání ringa má daný tým 30 vteřin na to, aby vystřelil, jinak o ring přichází. Ve zmenšených obranných pásmech můžou být jen tři hráči obou mužstev. Celá hra je hlavně o bruslení, pohybu a taktice.

Do České republiky se ringette dostal náhodou jako doplněk tréninků ženského hokejového týmu Esa Praha a postupem času zaujal holky hrající hokej z jiných částí měst.

reklama

reklama
reklama
reklama