reklama

Formule 4 na Red Bull Ringu: španělsko-italský guláš v Rakousku

sdílejte tento článek

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
WhatsApp

sdílejte tento článek

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
WhatsApp

Talenti F4 si ve Spielbergu opravdu zajezdili: Po dvou volných trénincích, dvou kvalifikacích, třech kvalifikačních závodech a nedělním velkém finále si vzal s sebou do Irska zlatý pohár pilot US-Racingu Alexander Dunne. Směrem titulu italského mistra ovšem úspěšně spěje druhý v cíli, Kimi Antonelli (Prema). Objevem podniku ale byl pilot na třetí pozici – hubený černoch Ugo Ugochukwu z USA.  

Minulý víkend hostoval italský šampionát formule 4 tradičně v Rakousku. Španělský organizátor tohoto mítingu (GT-Open) se těšil z opravdové záplavy přihlášek a v paddocku se sešel rekordní počet 40 (!) účastníků. Problémem ovšem bylo, že na trať Grand Prix Rakouska smí najednu maximálně jen 36 vozů. Pořadatel se tedy uchýlil k „motokárovému“ modusu kvalifikací, rozjezdů a finále. Pro většinu teenagerů v kokpitech to asi byla hezká reminiscence na jejich minulé sezony – šéfové týmů z toho ovšem měli pěkný „guláš“. Autorovi článku nedovedl v sobotu ráno nikdo z tázaných odpovědět na otázku, jak se tohle divadélko bude bodovat? Nakonec se bodovaly všechny tři rozjezdy stejným klíčem, jako finále – španělsko-italská delegace už bude vědět, jaký to dává smysl…

Kvalifikace:

Již kvalifikační session musely být rozdělené do dvou skupin. V první se prosadila hvězda třídy, chlapec s ohromnou budoucností, Kimi Andrea Antonelli ze stáje Prema. Senzaci víkendu, ještě poněkud vykukaného týmového kolegu Uga Ugochukwa ovšem porazil jen o 49 tisícin. S odstupem 0,79s následovala jednička US-Racingu, britský šampion F4, Alexander Dunne. Na „velkých jménech“ této session byla velká skutečně jen jména: Charlie Wurz zajel pouze 7. čas, Emerson Fittipaldi junior se zrovna neproslavil 16. časem, těsně před Ruskou Blochinovou, ale za Koreáncem (!) Kimem Hwarangem…

Ve druhé skupině se prosadil Antonelliho největší soupeř ohledně šampionátu, Brazilec Rafael Camara, rovněž z týmu Prema. Za ním se kvalifikovali silný Polák Kacper Sztuka (US) a Brit Taylor Barnard (PHM). Světovým svazem protěžovaná Maya Weug se tentokrát neztrapnila 5. časem, fílius Lucy Badoera, klidný Brando zajel 10. čas.

Rozjezdy:

Dle autorovi neznámého klíče platily výsledky kvalifikace jako rozvrh tří kvalifikačních rozjezdů. Do prvního z nich vyrazil v sobotu za sucha, ale pod zataženou oblohou z pole-position Camara. Brazilec vedl až do 4. kola před Barnardem, Dunnem a Whartonem. Britův útok na lídra ovšem skončil kolizí a tak se z vítězství těšil Dunne před Whartonem, Ugochukwem, Bedrinem, Bohrou a Badoerem.

Druhý rozjezd pojal favorit ročníku Antonelli dle zajetého receptu „vítězství stylu start-cíl“. Relativně daleko za ním (5s) dojeli Camara Dunne, Sztuka a Wurz. Weug skončila 7., Badoer 10. a maličký Fittipaldi znovu nedokázal 17. místem přesvědčit.

Ve třetím rozjezdu v neděli ráno chtěl Antonelli s konkurencí zatočit podobně. Počátečně vedl před Oguchukwem, černoch ovšem tentokrát nedokázal tempo špičky držet a postupně před sebe musel pustit Barnarda, Sztuku a Larsona. O polovinu závodu se pak Barnard pustil do lídra. Skončilo to pro oba zle: Antonelli musel do štěrku a pak do boxů, Taylor dojel po výměně přídě jen 13. Za to mohl Sztuka slavit pěkné vítězství před Ugochukwem a Dánem Laursenem. Početným fanklubem podpořený Wurz dojel 6., Fittipaldi znovu jen vzadu jako 14.

Finále:

Z pole position vyrazil Alex Dunne a tuto pozici po startu obhájil před týmovým kolegou Sztukou. Kimi Antonelli směl po smůle ve třetím rozjezdu startovat jen ze 3. řady, předvedl ale pěknou stíhací jízdu, která nakonec po boji se Sztukou stačila na druhé místo za Dunnem. Poláka dokázal předjet i výborný Ugochukwu – pilot se skutečně obrovským potenciálem. S ohledem na celkový šampionát ovšem bylo důležitější, že Rafael Camara coby 14. nebodoval.

Wurz dojel za Whartonem, Stukou a Laursenem jen jako 7., Weugová s Blochinovou měli s bodovanými místy stějně tak málo společného, jako Fittipaldi s Badoerem. Šampionát pokračuje začátkem října v Monze a finále se pojede 23. října v Mugellu.

Výsledek finálového závodu italské F4 ve Spielbergu:

1. Alexander Dunne, US

2. Kimi Andrea Antonelli, Prema

3. Ugo Ugochukwu, Prema

4. Anthony Wharton, Prema

5. Kacper Sztuka, US

6. Conrad Laursen, Prema

7. Charlie Wurz, Prema

8. Nikita Bedrin, PHM

9. Martinus Stenshorne, Van Amersfoort

10. Taylor Bernard, PHM

Stav šampionátu 2 podniky před koncem:

1. Kimi Andrea Antonelli        262 b.

2. Rafael Camara                  201 b.

3. Alexander Dunne              197 b.

4. Anthony Wharton              150 b.

5. Kacper Sztuka                  135 b.

Text a foto: Roman Klemm

reklama

reklama
reklama
reklama