reklama

Indy Car Birmingham: Nástup mladé gardy

sdílejte tento článek

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on reddit
Reddit
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on telegram
Share on whatsapp

sdílejte tento článek

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on reddit
Reddit
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Čtvrtý podnik amerického mistrovství NTT Indy Car Championship Series o Velkou ceny Alabamy vyhrál v Birminghamu Mexičan Pato O´Ward, který patří do „mladé vlny“ pilotů, stejně tak, jako Alex Palou a Rinus VeeKay na pozicích bezprostředně za ním.

Ke čtvrtému závodu sezony IndyCarů roku 2022 se dostavilo 26 účastníků na přírodní trať Barber Park u Birminghamu ve státě Alabama. Po „městských“ okruzích v St. Petersburgu a Long Beach a po oválu ve Fort Worthu se tedy jednalo o první klasický silniční okruh kalendáře.

Nejrychlejší kvalifikace byl na americké scéně vyrostlý Nizozemec Rinus „VeeKay“ (čti van Kalmthout) z týmu Eda Carpentera před Mexičanem Patricio O´Wardem (McLaren), Španělem Alexem Palou (Ganassi), Novozélanďanem Scottem McLaughlinem (Penske), Američanem Alexandrem Rossim (Andretti) a Švédem Felixem Rosenqvistem (McLaren). „Známí Evropané“ Romain Grosjean (Andretti) směli vyrazit z 8., Callum Ilott (Juncos) z 11. a Marcus Ericsson (Ganassi) ze 12. místa. 

Proces letmého startu na líbivé, diváky ale málo frekventované trati nevedl na špičce za pozorným VeeKayem ke změnám. Grosjean s Ilottem se ovšem dokázali posunout kupředu na 7.  a 8. místo.    

Dráha připomínající Brands Hatch, či Sachsenring, neposkytuje příliš mnoho příležitostí k předjetí a tak se mezi top6 dlouho nikdo ani nesnažil o nějakou nepromyšlenou akci. Na pořadí VeeKay, O´Ward, Palou, McLaughlin, Rossi, Rosenqvist a Ilott se proto do třetiny závodu na 90 kol nic nezměnilo. V této fázi měnila špička pneumatiky a slibně rozjetý Ilott se krátce poté postaral výletem do štěrku o první neutralizaci.

VeeKay vedl s malým časovým polštářem i po polovině závodu, starosti mu ovšem asi dělala trojice Herta-Newharden-Grosjean, která měnila pneumatiky ve zcela jiném intervalu a o zmíněnou neutralizaci fasovala druhou čerstvou sadu. 

O výrazné změny se pak postarala až závěrečná třetina, právě když jezdci naposledy přezuli. Dosavadní lídr ztratil touto akcí hodně času a když se vracel na trať, stal se nejdříve obětí rozjetého  O´Warda a o pár kol později ho předjel i Palou. Úřadující šampion Palou v posledních kolech sice zkrátil O´Wardův náskok na jedinou sekundu, na rozhodující útok mu ale již nezbyl čas. 22letý Mexičan ve službách McLarenu, Pato O´Ward si tedy zopakoval loňské vítězství na stejné trati, třetí místo zachránil VeeKay před „frakcí zkušených“ –Powerem a Dixonem.

Výsledek IndyCarů v Birminghamu:

1. Patricio O´Ward, McLaren-Dallara

2. Alex Palou, Ganassi-Dallara

3. Rinus VeeKay, Carpenter-Dallara

4. Will Power, Penske-Dallara

5. Scott Dixon, Ganassi-Dallara

6. Scott McLaughlin, Penske-Dallara

Text a foto: Roman Klemm

 

reklama

reklama
reklama
reklama