Jen 10. místo v asijském šampionátu F3: Čeká Romana Staňka problematická sezona 2021?

WhatsApp

Čínský formulový talent Guanyu Zhou by letos za tým UNI-Virtuosi rád jel o titul mistra FIA-Formule 2. Na tento úkol se úspěšně připravil úšastí v mini-šampionátu F3-Asia a zajistil si titul mistra. Česká naděje F3 Roman Staněk vytěžil z 15 závodů mistrovství jen dvě čtvrtá místa a skončil celkově 10.

Zatímco dva roky stará „Formule-3-Regional“ v Evropě bojovala o přežití s velmi přehledným polem tuctu vozů, byla její letošní „zimní“ asijská obdoba obsazena poněkud lépe. Mezi koncem ledna a polovinou února 2021 se na dvou okruzích konalo 15 závodů, kterých se účastnily přes dvě desítky pilotů. Dobře, opravdová špička letošní formule 3 se připravovala jinak a jinde, kdo si ale výlet na Blízký východ mohl  dovolit, ten tuto možnost tréninku rád využil. Mezi tyto  finančně dobře vybavené talenty zjevně patří i Roman Staněk. 17letý Moravák se do F3Asia 2021 přihlásil coby jezdec týmu Hitech, za který letos pojede i kompletní šampionát FIA F3.

Mistrovství začalo o poslední lednový víkend v Dubaji dle „papírové formy“. Na úvod se totiž prosadil junior Renaultu a pilot Virtuosi F2, Guanyu Zhou. Za Číňanem dojeli další jezdci se zkušenostmi z formule 2, Izraelec Roy Nissany (Hitech) a Ind Jehan Daruvala (Mumbai Falcons). Zatímco druhý jezdec Hitechu, Japonec Ayumu Iwasa dojel 6., vykročil Staněk do seriálu jen 12. místem. Rozjetý Zhou kraloval i druhému závodu, tentokrát před Švédem Dinem Beganovicem (Prema) a Francouzem Isackem Hadjarem (Evans GP). Iwasa dojel jako nejlepší z trojice Hitechu 5., Nissany 8. a Staněk nezlepšil své 12. místo.

Pro Francouze Pierre-Louise Choveta, který v Evropě zatím nedokázal přesvědčit, se F3Asia-2021 měla stát velkým průlomem.  Jezdec týmu Pinnacle Motorsport se totiž ve třetím poprvé závodě prosadil před Beganovicem a Nissanym – a další jeho hrdinské kousky měly brzy následovat. Staněk zakončil nepovedený úvodní víkend mistrovství již po deseti kolech posledního závodu a do klasifikace se nedostal…

O týden později v Yas Marině se závodilo hned čtyři dny za sebou. Prvnímu ze šesti závodů kralovali borci F2 v pořadí Daruvala-Zhou a Staněk tento dlouhý druhý „víkend“ zahájil dobrou 6. pozicí za Francouzem Isackem Hadjarem (Evans GP), Pasmou a Chovetem. Indický jezdec Carlinova týmu F2 a junior Red Bullu, Daruvala pak vyhrál před Hadjarem a Dinem Beganovičem (Prema) i druhý závod, zatímco Staněk dojel v trojlístku Hitechu mezi testmanem Williamsu-F1 Royem Nissanim a Iwasou 9. Ve třetím závodě si na svou vítěznou formu z Dubaje vzpomněl Chovet a prosadil se před Daruvalou a Hadjarem. Staněk opět bodoval jako 8.

Překvapivě silný Chovet poté pokračoval dvěma vítězstvími. Ve čtvrtém závodě na Yas Marina Circuitu porazil Daruvalu s Zhouem, v pátém za ním dojeli Zhou a Beganovic. Staněk těžil z těchto jízd 9. a 8. místo. Šestý závod ovládli borci F2 Daruvala před Zhouem a Staněk si 6. pozicí za Hadjarem, Chovetem a Pasmou vybojoval svůj zatím nejlepší výsledek.

Karavana F3Asia se poté vrátila na Dubai Autodrome, kde se 12. února znovu prosadil Chovet, tentokrát před Zhouem a Iwasou, přičemž si Staněk dokázal zopakovat šesté místo z minulého víkendu. Mladý Čech se pak ve druhém závodě víkendu dokázal za Zhouem, Pasmou a Chovetem jako čtvrtý poprvé výrazněji blýsknout. Čtvrtý podnik mistrovství zakončil Chovet svým dalším triumfem, tentokrát před Španělem Davidem Vinalesem (Prema), Pasmou a Zhouem, zatímco se Staněk musel spokojit s výsledkem mimo top 10.

K poslednímu eventu šampionátu se tedy Chovet 19. února vrátil do Yas Mariny s na první pohled uklidňujícím náskokem 32 bodů na Zhoua, třetí Daruvala již měl jen čistě matematické šance na titul.

V pátek 19. února předvedl 22letý Zhou, že se zisku celkového prvenství ještě zdaleka nevzdává a vyhrál z pole-position před Pasmou, Indem Mainim a Nissanym. Pátý Chovet se musel smířit s menšícím se náskokem – první z obou závěrečných závodů v sobotu pro něj ale znamenal ještě větší ránu: Zhou znovu sebral velké body za druhé místo za Finem Pasmou, zatímco Francouz nedojel vůbec. Před rozhodujícím závodem se tedy na špičku s náskokem jediného bodíku vyšvihl Číňan. A rozjetý Zhou, který letos doufá v několik pátečních nazazení ve formuli 1, šampionát F3Asia zakončil jaksepatří čtvrtým vítězstvím, tentokrát před Pasmou a Daruvalou. Titul si tedy nakonec zajistil s náskokem 16 bodů na Choveta, který znovu dojel jen pátý.

A Roman Staněk? Z trojice závěrečných závodů v Yas Marině si odvezl jedno čtvrté místo, což po součtu bodů znamenalo pouze 10. místo celkového hodnocení. Ve své druhé sezoně FIA-F3, která začne v květnu v Barceloně, se tedy bude muset silně zlepšit. Jeho letošní týmový kolega Iwasa dokázal bodovat téměř v každém závodě a i přinejlepším průměrně nadaný Nissany nasbíral mnohem více bodů. „Nezkušenost, mládí a nedostatečná příprava“ roku 2021 při tom jako vysvětlení neúspěchu odpadají…