reklama

Německá F4, Hockenheimring: Bearman proti Tramnitzovi

sdílejte tento článek

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on reddit
Reddit
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on telegram
Share on whatsapp

sdílejte tento článek

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on reddit
Reddit
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp

Victor Bernier, Tim Tramnitz a Luke Browning, tak se jmenují tři vítězi závodů ADAC-Formel-4 na Hockenheimringu. Ohledně boje o titul mistra to znamená, že si Brit Oliver Bearman, který si již zajistil italský šampionát, na svou „německou korunovaci“ ještě musí počkat.

K předposlednímu podniku německého šampionátu ADAC-Formel-4 nastoupily jen dva tucty jezdců – ADAC musí neco dělat špatně: zatímco se v italském šampionátu pravidelně tlačí tři desítky vozů, je na „deutsche F4“ jen smutný pohled. Angličana Olivera Bearmana a jeho velkého konkurenta Tima Tramnitze z Hamburgu to ovšem nemuselo zajímat oba byli připraveni bojovat… 

1. závod – sobota:  Bearman po sprintu na pár kol okraden o vítězství

Kvalifikace pro sobotní závod se jela již v pátek a prosadila se pětice, kterou dělily jen tři desetinky: Pole-position si zajistil slibný Ir Alex Dunne. Byl při tom pouze o 0,034s rychlejší, než jeho kolega z týmu Ungar-Schumacher, domácí Tim Tramnitz. Do druhé řady se kvalifikovala dvojice Fritze van Amersfoorta, Oliver Bearman s Joshuou Dufekem, následováni třetím vozem stáje US s Lukem Browningem v kokpitu.

15letý poleman start pokazil a byl to Bearman, kdo se usadil v čele. Nezávodilo se ale dlouho: Francouz Meguetounif uklouzl mimo trať a pole se poprvé seřadilo za vodícím vozidlem. I po odstranění vozu stáje R-Ace neměli talenti k jízdě na plný plyn mnoho času. Při vjezdu do poslední zatáčky se totiž neshodli Dunne s Bedrinem, načež letěl Ir do svodidla a Rus měnil pneumatiku. Tak tedy znovu do husího pochodu za Safety Carem.

Závěrem závodu se zdálo, že má Bearman další triumf jasně v ruce. Tramnitz věděl, že své naděje může hájit již jen akcí stylu „všechno nebo nic“ a před Tribunou Mercedes se rozhodl brzdit unvitř zatáčky velmi pozdě. Vozy obou kohoutů se střetly. Bearman udržel svůj na trati a zaslouženě vyhrál zatímco Tramnintz v záchytné zóně ztratil jedno místo vůči Francouzovi Bernierovi. Poháry se poté sice rozdělily dle sportovního průjezdu cílem, stewartové ovšem později rozhodli, že Bearmana za Tramnitzovu brutální akci „obdaří“ 5sekundovou penalizací – proč nepomoci domácímu jezdci a udržet tak napjetí v šampionátu..?   Bernier se tedy radoval z prvního vítězství roku a Tramnitz dotáhl Bermanův náskok na 25 bodů…

Výsledek prvního závodu F4:

2. Tim Tramnitz, US

1. Victor Bernier, R-Ace

3. Vlad Lomko, US

4. Joshua Dufek, Van Amersfoort

5. Luke Browning, US

6. Oliver Bearman, Van Amersfoort

2. závod – neděle:  Tramnitz využil své šance

Dunne byl nejrychlejší i druhé kvalifikace a tak dostal možnost, zpackanou sobotu napravit hned o chladné nedělní ráno. Nepodařilo se: poleman znovu zaspal start a díky vzniklé skrumáži s Dufekem za ním letěl Rus Bedrin hned po 200 metrech závodu do boxové zídky. Znovu se tedy neutralizovalo, přičemž vedl Tramnitz před Bearmanem, Browningem a Bernierem.

Re-startu 18 minut před koncem využil Bearman šikovně k tomu, aby převzal špičku, Tramnitz ovšem opakovaným sobotním „harakiri-manévrem“ urval vedení nazpět – Brit (poučen včerejším rozhodnutím stewartů) tentokrát raději udělal místo. To už se ovšem zase neutralizovalo: maďarský nováček Levente stál po souboji s Dufekem na trávníku…

Po 6 minutách přerušení se tedy znovu závodilo, přičemž chytil Tramnitz další šanci „ujíst z Bearmanova bodového náskoku“ a vyhrál o 4,4s před Britem. Bernier si znovu dojel pro špičkové umístění před Dunnem.

Výsledek druhého závodu F4:

2. Tim Tramnitz, US

1. Oliver Bearman, Van Amersfoort

3. Victor Bernier, R-Ace

4. Alex Dunne, US

5. Luke Browning, US

6. Vlad Lomko, US

3. závod – neděle: O titul se pojede až na Nürburgringu

Nejlepší startovní místo třetího závod v neděli patřilo 8. z dopoledne, Francouzovi Meguetounifovi před Dufekem a Lomkem. Meguetounif, který zatím nepředvedl nic, co by poukazovalo na výjimečný talent, překvapil dobrým startem a prvním místo uhájil i opo porvním kole. Bearman, startující jen ze 7. pozice, se katapultoval za Browninga a Dufeka na 4. místo, Tramnitz operoval na 7. místě poněkud opatrněji.

Od třetího kola převzal vedení mistr britské F4, Luke Browning a tuto pozici držel jasně i po polovině z 30minutového závodu. Bearman byl v této fázi za Dufekem třetí, Tramnitz pátý za Dunnem.  4 kola před koncem se Dufek přisál do Browningova závětří a o další dvě se opovážil zaútočit. Browning tento útok ale tvrdě odvrátil a zaslouženě vyhrál.

O mistrovi se tedy rozhodne za dva týdny na Nürburgringu, kam Bearman přijede s náskokem 23 bodů na Tramnitze. Rozhodnuto tedy zdaleka ještě není – rozdávat se totiž bude 75 bodů.     

Výsledek nedělniho závodu F4:

1. Luke Browning, US

2. Joshua Dufek, Van Amersfoort

3. Oliver Bearman, Van Amersfoort

4. Alex Dunne, US

5. Tim Tramnitz, US

6. Sami Meguetounif, R-Ace

Text a foto: Roman Klemm

 

reklama

reklama
reklama
reklama