reklama

Piquet poprvé opravdu na jedičku

sdílejte tento článek

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
WhatsApp

sdílejte tento článek

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
WhatsApp

V sobotu odpoledne zajel syn 3násobného mistra světa Nelsona Piqueta, Pedro pravděpodobně nejlepší závod své kariéry a s převahou vyhrál. Nedělní sprint byl pochopitelně zastřen dojmy strašlivé nehody Anthoina Huberta a vyhrál ho Marcus Armstrong. V celkovém hodnocení ovšem kráčí směrem titulu především Rus Robert Shwartzman.

Trénink a kvalifikace: Na pole-position se mluvilo indicky
Letní přestávku přestálo pole FIA Formule 3 kupodivu bez jediné změny v kokpitech a do netradičně sluncem zalitého Spa přicestovalo těch 30 stejných borců, kteří se naposledy utkali před měsícem v Maďarsku. Volný trénink, za kterého favorité zpravidla neodkrývají své karty vyhrál Jake Hughes (HWA) před Alexem Paronim (Campos) a Číňanem Yifeiem (Hitech). Z pilotů českého týmu Sauber Junior by Charouz si nejlépe vedl Švýcar Scherer sedmým časem. Jeho kolegové Hyman a Zendeli zajeli 9. a 12. čas. Tak daleko vepředu se už ovšem  „bílé vozy s krtkem“ po zbytel víkendu pohybovat neměly…

Slunce na horizontu stálo již hodně nízko, když šlo v pátek večer o postavení na startu a favorité z týmů Prema a a ART chtěli položit své trumfy na stůl opět až hodně pozdě. Na špičce tabulky časů se na dlouho usadil dobře naladěný Pedro Piquet (Trident) a překonat jeho čas se pak podařilo jen Indovi Jehanovi Daruvalovi (Prema). Jako třetí se překvapivě kvalifikoval nováček z Japonska Yuki Tsunoda (Jenzer), teprve pak následovali mazáci Shwartzman (Prema), Hughes a Vips (Hitech).

„Po propadáku, který jsem zažil v Budapešti jsem mou první pole-position samozřejmě nadšen,“ těšil se na závod Daruvala. To už v českém táboře nebylo nač se těšit. Startovní místa 24, 28 a 29 totiž ve Formuli 3 znamenají beznaděj, což manažer organizace Bob Vavřík vysvětlil takto: „Zase jednou jsme trochu doplatili na nezkušenost našich jezdců. Zendeli si ulomil křídlo a ostatní dva chlapci jeli předposlední kolo příliš pomalu a přišli tak o svůj poslední a rozhodující pokus ke zlepšení…“  

Sobotní závod: Teď může Pedro konečně hlásit „Dokážu je porazit!“
Kariéra Pedra Piqueta již stála jeho otce hodně peněz a zatím byla relativně nevyrovnaná. V Belgii ale Brazilec cítil, že konečně může uděřit, což sebevědomě projevil již před startem: „Je hezké, že má Daruvala radost z jeho pole-position, nejpozději na rovince Kemmel je tady ale jedno, jestli jsi startoval z prvního, nebo z druhého místa.“ Jeho prognóza se vyplnila a na zmíněné rovince převzal špičku. Za Daruvalou se za ním z prvního kola vrátili Tsunoda, Pulcini, Shwartzman a Vips.

Brzy poté byl závod kvůli Peroniho nehodě neutralizován a zatímco neměl dát Piquet první místo až do cíle z ruky, zaspal Daruvala re-start a propadl se na čtvrtou pozici. Piloti Premy se „probudili“ až kolem poloviny závodu. Shwartzman se probojoval na druhé místo před Daruvalu, Piqueta, jenž s přehledem kontroloval situaci za sebou, ale už nedokázal dotáhnout. O pozicích čtyři až sedm rozhodla strkanice v šikaně na konci rovinky Kemmel, při které se prosadil Lungaard (ART) před Vipsem, Tsunodou a Pulcinim. Z Charouzových jezdců se ani jeden nedokázal klasifikovat mezi první dvacítkou…

Výsledek dobotního závodu F3 ve Spa:
1. Pedro Piquet, Trident
2. Robert Shwartzman, Prema
3. Jehan Daruvala, Prema
4. Christan Lungaard, ART
5. Juri Vips, Hitech
6. Yuki Tsunoda, Jenzer
7. Leonardo Pulcini, Hitech
8. Marcus Armstrong, Prema
9. Max Fewtrell, ART
10. David Beckmann, ART

Nedělní sprint: Jaké to je, závodit ve stavu šoku…
Tragické události sobotního odpoledne měly samozřejmě vliv i na psychiku dospívajících chlapců v kokpitech Formule 3. Jejich vnitřní rozrušení „dorazil“ organizátor, když rozhodl, že těsně před startem jejich nedělního sprintu bude celebrovat minutu ticha za mrtvého Anthoina Huberta. „Poloviční děti F3“ tedy přijeli na grid, opustili své vozy a přidali se pár minut před startem ke kompletnímu osazenstvu Formule 2 a zástupcům F1, aby vzpoměli úřadujícího misra své třídy. Kdo doposud nebyl emocionálně rozrušen, ten to byl nejpozději teď a nejen poleman Armstrong nastupoval do vozu se slzami v očích – opravdu mistrovský kousek FIA: odřeknout závod F2, těsně před startem sprintu F3 ale provést takovou akci! 

V okamžiku startu pak začalo lehce plakat i nebe. Armstrong a i ostatní ale přeci jen zachovali klid a špička se za ním z prvního kola vrátila v pořadí Tsunoda, Lungaard, Shwartzman, Daruvala a Piquet. 

O neklid se ovšem ve třetím kole postaral Niko Kari, když svůj vůz brutálně zavrtal do bariéry rychlého zákrutu Pouhon. Naštěstí zůstal nezraněn, vedoucí pozici závodu přesto na 5 kol převzal Mercedes-Benz Bernda Maylaendera. Armstrong pak – stejně tak jako před měsícem na Hungaroringu – sprint s přehledem vyhrál. Za ním se hezky poprali o druhé místo Tsunoda s Lungaardem. Za to  nasadili černému víkendu týmu Sauber Junior by Charouz korunu vzájemnou kolizí Zendeli s Hymanem, když bojovali o jedno z míst na chvostu pole. Šampionát pokračuje již příští víkend v Monze.

Výsledek nedělního sprintu F3 ve Spa:
1. Marcus Armstrong, Prema
2. Yuki Tsunoda, Jenzer
3. Robert Shwartzman, Prema
4. Christian Lungaard, ART
5. Jehan Daruvala, Prema
6. Pedro Piquet, Trident
7. Leonardo Pulcini, Hitech
8. Teppei Natori, Carlin

Celkový stav šampionátu:
1. Robert Shwartzman         152 b.
2. Jehan Daruvala                 129 b.
3. Juri Vips                           122 b.
4. Marcus Armstrong           119 b.
5. Christan Lungaard             93 b.

Text a foto: Roman Klemm

 

reklama

reklama
reklama
reklama