reklama

Ringet hokej: České holky patří k nejlepším na světě

sdílejte tento článek

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
WhatsApp

sdílejte tento článek

Facebook
Twitter
Reddit
Telegram
WhatsApp

České holky čeká další mistrovství v ringetu. Že jste toto slovo nikdy neslyšeli? V Česku rozhodně nebudete jediní. Jde o mladšího příbuzného ledního hokeje, který vznikl v Kanadě v polovině šedesátých let.

Je to sport podobný lednímu hokeji, přesto je zcela jiný. Mezi společné rysy patří rozhodně led, počet hráčů a některé části výstroje. Rozdíl je ve vybavení – ringette se nehraje s pukem, ale s gumovým kroužkem o vnitřním průměru 11cm a vnějším 16,5 cm a místo hokejky je tzv. ringetka/hůl, která připomíná hokejku bez čepele. Největší rozdíl je v uzpůsobení čar na ledové ploše a s tím se váže i rozdíl v pravidlech.

V ringetu platí úplný zákaz hry tělem. Oproti hokeji, kde modré čáry slouží jako zákaz vjezdu hráče bez puku, v ringetu toto pravidlo neplatí, ba naopak – přes modrou čáru hráč nesmí projet za držení ringo kroužku, vždy musí přes modrou čáru nahrát. To napovídá tomu, že hra bude celkově rychlejší a dynamičtější, protože hráči musí dobře umět číst hru, aby si zvládly načasovat vjezd do obou pásem pro nahrávku. Navíc zde platí pravidlo 30 vteřin. To znamená, že po získání ringa má daný tým 30 vteřin na to, aby vystřelil, jinak o ring přichází. Ve zmenšených obranných pásmech můžou být jen tři hráči obou mužstev. Celá hra je hlavně o bruslení, pohybu a taktice.

Ringette v Česku
V Kanadě je zhruba padesát tisíc registrovaných hráček, ringet je totiž výhradně dámský sport. Druhou velmocí je Finsko. Na ně se postupně dotahují týmy USA, Švédska a České republiky.

Do České republiky se ringet dostal náhodou jako doplněk tréninků ženského hokejového týmu HC Esa, na jaře 2013. Během léta vzešel nápad věnovat se ringetu jako samostatnému sportu. V říjnu 2013 byl založen Český svaz ringetu. Přesto je u nás velmi malý počet hráček, aby se tu mohla rozjet kvalitní soutěž, ale pořádají se pravidelné přípravné kempy jak pro stálé hráčky, tak pro nováčky. Na tyto kempy dojíždí trénovat trenérky z Finska a Kanady.

Česká republika je členem Mezinárodní ringetové federace od července 2015. První originální hole a ringy pro české týmy daroval finský ringetový klub Hyvinkää Ringette Edustusjoukkue. První účast českého reprezentačního týmu na Mistrovství světa v ringetu. Finsko, Helsinky 27.12.2015 – 4.1.2016.

Od té doby se češky zúčastnily Mistroství světa ve Finsku Helsinky 2016, Mistroství světa v Kanadě Toronto 2017 – bronz, Mistroství světa v Kanadě Burnaby 2019 – bronz, Mistroství světa ve Finsku Espoo 2022 – bronz.

Následuje mistroství světa v Kanadě Toronto 2023, kde by naše holky chtěly usilovat o další medaile a mohla by to konečně zlatá.

Česko pořádá mezinárodní turnaj pod názvem Czech Ringette Challenge cup, kam se sjíždějí týmy Kanady, Finska, Švédska a Slovenska. I letos se takový turnaj odehraje v pražských Letňanech o víkendu 21. – 23.7. 2023. Přijďte nás podpořit, budeme mít na zimním stadionu svůj stánek, kde si můžete zakoupit naše České reprezentativní dresy, přívěšky, šály, čepice a mnoho dalšího, všechny peníze z prodeje putují na naši cestu na Mistrovství světa v Kanadě, kam se všechny nesmírně těšíme.

reklama

reklama
reklama
reklama